mamaVyriausybės pritarė įstatymų projektams, kuriais siūloma didinti motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpas ir kitas socialines garantijas tėvais nusprendusiems tapti asmenims, kurie dirba ir moka socialinio draudimo įmokas, t.y. yra apdrausti socialiniu draudimu. Taip tikimasi paskatinti dirbančius asmenis apsispręsti gimdyti ir auginti daugiau vaikų.

Atitinkamų įstatymų pataisų projektai teikiami Seimui.
Šiuo metu motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpa, kuri mokama iki vaikui sukaks vieneri metai, sudaro 70 procentų kompensuojamojo darbo užmokesčio. Vyriausybė siūlo nuo š.m. gruodžio 1 d. – motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpas nuo 70 procentų padidinti iki 85 procentų kompensuojamo uždarbio. Dėl šio padidinimo motinystės (tėvystės) mėnesio pašalpa gali vidutiniškai padidėti apie 160 Lt.

Kitame etape – nuo 2007 m. rugsėjo 1 d. – motinystės (tėvystės) pašalpas iki vaikui sukaks 6 mėnesiai ministerija siūlo mokėti 100 procentų kompensuojamo uždarbio dydžio. Už likusį laiką, iki vaikui sukaks vieneri metai, mokėti 85 procentus kompensuojamo uždarbio dydžio.

Vyriausybė taip pat pritarė įstatymų projektams, kuriais siūloma padidinti tam tikras pensinio bei nedarbo draudimo garantijas tėvams, apsisprendusiems nedirbti ir patiems auginti vaikus iki 3 metų amžiaus.

Tiek informacijos iš vyriausybės tinklalapio, bet rankos nekyla ploti. Turbūt todėl, kad ir vėl įstatymai prasilenkia su realybe. Nes bet kuri vaikus auginanti motina žino, kad pridėti 160 litų ir didesnė būsima (miglota) pensija šeimos neišmaitins. Žino, kad vaiką iki pusės metų amžiaus auginančiai motinai mokama 100 proc. pašalpa nėra logiškas sprendimas, nes būtent tada pinigų reikia mažiausiai – kūdikis dar maitinamas motinos pienu (negalinčių maitinti mamų yra vos keli procentai, tad išlaidos mišinėliams atpuola), sauskelnės tuo laikotarpiu yra pigiausios ir t. t. Tokia motinų logika. Bet ne Vyriausybės, antrąjį pusmetį pasiūliusios 85 procentus.

Kodėl vėl liko nepagalvota apie antruosius–trečiuosius vaiko metus? Pavyzdžiui, Vilniuje darželius, kurie priimtų vaikus nuo vienerių metų amžiaus, gali suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Vaikų grupėse – kokių 20. Antra vertus, kaip sako viena gydytoja, iki 3 metų vaikus leisti į darželį gali tik asocialai – vaikai ten šitaip serga, nekalbant apie moralinį jų skurdą.

Samdyti auklę? O ką, jei jums pasakysiu, jog lygiai tiek, kiek turėtų jai sumokėti, „į rankas“ gauna eilinė motina? Nekalbant apie tai, kad vaikui reikia motinos, o ne auklės, bet vargu ar vyriausybei rūpi kokybė, ji šiuo metu susirūpinusi kiekybe.

Visos pajamos – 93 litai su centais iš socialinės rūpybos, ne iš Sodros, tačiau juos gauna tiek nedirbančios, tiek dirbančios motinos.

Kaip tokios pataisos gali paskatinti šeimas turėti daugiau vaikų, lieka neaišku. Jei iki 3 metų negrįši į darbą ar grįši keletui mėnesių, nes nori gauti motinystės pašalpą, visos jos sumos negausi. Juk 85 proc. ar atlyginimo dydžio pašalpai gauti turi būti pradirbęs apie 7 mėnesius – skaičiuojama pagal užpraeitą ketvirtį nuo grįžimo į darbą. O jei, pavyzdžiui, jau turi 2–3 vaikus? Išmėtyt juos po skirtingas lopšelio ir darželio grupes ir eiti dirbti? O ir darbdavys kokius 6 metus praauginusios vaikus ir keliems mėnesiams grįžtančios iki trečio vaiko gimimo tavęs turbūt laukia išskėstomis rankomis…

Normalios motinos, pačios užauginsiančios normalius vaikus, gimdys ne todėl, kad didėja pašalpa. Kodėl jos gimdys? – klausimas, į kurį norint rasti atsakymą neužtenka tapti ministre.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s