babaŽinot, ko labiausiai pasigesiu Vilniuje, jei dar būsim gyvi po keliasdešimt metų? Ogi gražiųjų gerųjų bobučių – babų. Jų niekas nesusiprotėjo įtraukti į Pasaulio paveldo sąrašą, tačiau, matyt, ne todėl jos jau baigia išnykti. Bobučių, reikia manyti, bus visada, bet pabandykit įsivaizduoti išsidarkiusios „šiuolaikinės“ moters senatvę – brrr.

Dabar dar tikrų bobučių kartais pasitaiko. Trepsi jos, pavyzdžiui, į Aušros vartus ar į kapus su skrybėlaitėmis, padabintomis aksominėmis rožėmis, pardavinėja turgelyje krapukus ar grietinę, apsigobusios galvas neįprastai surištomis skarelėmis, pražydusiomis bijūnais, su įaustu aukso siūleliu arba paprastomis baltomis – šitos man gal net gražiausios.

Kai kurios bobutės – tikros brangaus porceliano lėlės blyškiais veidais ir aksominių pirštinių slepiamomis išsukinėtais sąnariais rankomis, kitų garderobe triumfuoja kičas, bet joms, rodos, tinka viskas ir man patinka visokios. Aš jas, galima sakyti, kolekcionuoju.

Mano kolekcijoje yra bobučių lakuotais retravais bateliais su širdį nuveriančiu užsegimu per kulkšnį, yra ir su veltiniais, kurių joms pavydžiu, o vieną kažkada mačiau net su baltais kedais. Babas iš tolo atskirsi minioje: jos eina palaimingai niekur neskubėdamos ir oriai kaip karalienės, nors kita jau susirietusi trilinka.

Atskira tema – babyčių suknelės, švarkeliai ir paltukai. Vasarą jos dažniausiai vilki gėlėtomis ar taškuotomis „angliškomis“ suknelėmis, o nuzulintus prieškario siuvėjų siūtus švarkelius būtų drąsiai galima kabinti Paryžiaus vitrinose, žiemą – juodais, senais, nuostabiais paltukais su paraukimu prie juosmens nugaroje. Jų megztose pirštinėse žydi lelijos… Nors man labai gražios ir tos babytės, kur segi klaikiais sijonais arba prisivilkusios šimtą besipjaunančių spalvų megztinių ar liemenių. Nes po tais „svogūno lukštais“ daužosi tokia pati paukštelio širdis.

Bet užvis mieliausia detalė yra bobučių rankinukai – klasikiniai ar kitąkart labai netikėti, o užvis dažniausiai – pigūs, babos spaudžia juos už rankenų kaip amžinąjį moteriškumo ginklą prieš pasaulio absurdą. Nes jų krepšiuose visada atsiras čiulpinis saldainis verkiančiam vaikui, levandomis kvepianti apnerta nosinaitė sudužusiai širdžiai ir nusitrynęs rožantėlis, ant kurio siūlo suvertas laikosi pasaulis.

Šitos bobutės – vaikščiojantis liudijimas, kad kažkur dar yra namų su ant saulėtų lovų snaudžiančiais katinais, našlaitėmis ir aguonomis siuvinėtomis pagalvėlėmis, bliūdais blynų su morkų įdaru ir moliniais puodais su vešliomis gėlėmis.

Babos kvepia melisom, valerijonais, šaltyje padžiautomis paklodėmis, naftalinu, degančiomis malkomis ir naminiais pomidorais. Tikros bobutės visuomet pasidažiusios – po storais akinių stiklais pasislėpusias jų akis gražina meilė, raukšlėtą kaktą – išmintis ir kantrybė, sudžiūvusias lūpas – tyla ar geraširdiškas juokas, įdubusius skruostus – ramybė, tankiai mirksinčias, praretėjusias blakstienas – gerumas, o pražilusius plaukus ir dėmėtą rankų odą – šventumo šviesa.

Už viso šito – dar keletas paprasto babų žavesio bruožų: jos moka nuoširdžiai klausytis, ilsėtis ir viskuo džiaugtis prisėdusios kur kamputyje, pasitenkinti visai visai mažu, tikrosios bobutės jau nieko nebekaltina ir nieko nebereikalauja, nebesipyksta su savo gyvenimu – gražiuoju sodu, babytės susitaikiusios ir su kitų gyvenimais, senatve, daugybe ligų, netekčių, net ir su artėjančia savo mirtimi, nes tiek gyvenimas, tiek mirtis joms jau seniai virtę sakramentais.

Ar tik pasaulio pabaiga neateis tada, kai nebeliks nė vienos tikros retro bobutės?

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s